Jakie korzyści daje wdrożenie standardu IFS Food w swojej firmie?
Wraz z postępem społeczeństwa i rozwoju techniki pojawiła się coraz większa potrzeba kontrolowania przebiegu procesów produkcyjnych. Szczególnie widoczne stało się to przy zarządzaniu bezpieczeństwem żywności. Powstało wiele różnych norm, kierowanych do producentów żywności. Jednym z takich przykładów jest międzynarodowy standard żywności standard IFS Food. Komu potrzebne jest szkolenie IFS Food? Jakie są korzyści ze wdrożenia certyfikatu IFS?
Czego dotyczy standard bezpieczeństwa IFS Food?
Standard IFS, początkowo znany jako International Food Standard, dotyczył jedynie jakości żywności. Z czasem jego wymagania dotyczące wyłącznie produktów spożywczych, zostały rozbudowane o kolejne dziedziny. Dzisiejsza oficjalna nazwa brzmi International Featured Standards. IFS Food Standard powstał w roku 2002 jako wspólne dzieło niemieckich, francuskich i włoskich przedstawicieli handlu detalicznego. Jako certyfikat bezpieczeństwa żywności obowiązuje głównie w Europie Zachodniej. Wymagania IFS Food mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności produktów dostarczonych przez producentów żywności do sieci handlowych. Standardy dotyczące żywności zostały opracowane zarówno pod kątem obowiązujących przepisów, jak i dostosowane do oczekiwań klientów.
Kiedy potrzebny jest certyfikat IFS?
O uzyskanie certyfikatu IFS Food powinni się postarać wszyscy producenci produktów spożywczych, którzy planują ekspansję na rynki niemieckojęzyczne i francuskojęzyczne lub współpracę z dużymi sieciami handlowymi. Jako międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności jest wymagany w przypadku dostarczania produktów do dużych niemieckich i francuskich sieci handlowych jak Lidl, Aldi, Auchan czy Carrefour.
Czy warto uzyskać certyfikat IFS?
Wdrażanie IFS Food może przynieść firmie szereg korzyści, zarówno pod kątem perspektyw biznesowych, jak i w zakresie bezpieczeństwa żywności. Celem standardu IFS jest zapewnienie klientów o wysokiej jakości produktów, spełnienia wymagań bezpieczeństwa żywności oraz obowiązujących przepisów prawnych. Dzięki wdrożeniu IFS Food firma wzbudza większe zaufanie wśród klientów i wyróżnia pozytywnie na tle konkurentów. Ulepszony system zarządzania bezpieczeństwem pozwala także minimalizować straty, generowane przez zbędne odpady produkcyjne. Ułatwia także nawiązywanie współpracy z nowymi kontrahentami, ponieważ często nie ma już potrzeby przeprowadzania dodatkowych audytów dotyczących systemu zarządzania jakością, jeśli przedsiębiorstwo spełnia już wymagania standardu IFS Food.