Na czym polega Toyota Kata i po co ją stosować?

O metodologii Lean i związanej z nią filozofią Kaizen powiedziano i napisano już wiele. Wciąż jednak wiele pracowników, gdy przychodzi do wdrożenia idei w życie, stawia opór wobec zmian. Nie są do końca przekonani, czy ma to sens. Jak przekonać nawet największych sceptyków do słuszności podjętych działań? W tym celu właśnie pojawiło się Toyota Kata. Na czym polega i w czym może nam pomóc?

Toyota Kata – geneza

Twórcą idei Toyta Kata jest Mike Rother, którą spopularyzował dzięki książce o tym samym tytule. Metoda opiera się o 5 pytań Toyota Kata. Ich celem jest ułatwienie naszym pracownikom zrozumienie celowości przeprowadzanych działań, a tym samym przekonanie się o ich słuszności.

Samo słowo „Kata” nawiązuje do sztuk walki i dosłownie oznacza powtarzalne sekwencje ruchu i oddechu, ćwiczone na wypadek ataku lub obrony. Analogicznie do tego, przenosząc to na potrzeby organizacji i metodologii Lean, Toyota Kata pozwala na większe zaangażowanie pracowników i ciągłe doskonalenie procesów. Jeśli zafascynowała nas koncepcja codziennego doskonalenie procesów i sukces Toyota Production System, warto rozważyć szkolenie na temat Toyota Kata, które pozwoli zaimplementować te metody we własnej firmie.

The Improvement Kata a the Coaching Kata

By zastosowanie Toyota Kata było jeszcze skuteczniejsze, istnieją dwa wzorce postępowania: Kata Doskonalenia oraz Kata Coachingu. Co je odróżnia od siebie?

Kroki doskonalenia Kata

Kata Doskonalenia przebiega w trzech etapach:

  • Planowanie
  • Realizacja
  • Adaptacja

Przećwiczenie Kata Doskonalenia pozwala wychwycić najczęściej popełnianie błędy i znaleźć sposób, by zapobiec ich występowaniu. Działania przeprowadzane są na zasadzie pętli zwrotnej: zaplanowanie działań – przeanalizowanie ich skutków – wprowadzenie zmian na podstawie wyciągniętych wniosków.

Pięć pytań Kata Coachingu

O ile The Improvement Kata opiera się na nauce poprzez eksperymentowanie i samodzielnie wyciąganie wniosków, tak Toyota Kata Coaching opiera się o narzucony schemat prowadzenia dialogu, który ułatwia zrozumienie celu rozwoju. Nie jest to jednak podawanie gotowych rozwiązań. Rolą mentora jest takie poprowadzenie swojego ucznia, by samodzielnie uczył się dochodzenia do pewnych wniosków i doskonalenia zarządzania zmianami.

Toyota Kata: podsumowanie

Toyota Kata proponuje schemat postępowania, który pozwoli pracownikom pogodzić się z konieczną zmianą stanu obecnego. Rozwój pracowników wiąże się często z wprowadzaniem zmian i zerwaniem z dotychczasowymi metodami. Dla wielu ludzi wyjście ze strefy komfortu często jest trudne. Toyota Kata pozwala nawiązać nić porozumienia i spojrzeć na słuszność ciągłego rozwoju organizacji ze zrozumieniem. Schemat pytań Toyota Kata uczy rozwiązywania problemów i odpowiedniego sposobu myślenia. Codzienna rutyna i praktyka stanowi esencję Toyota Kata i przyczynia się do trwałej zmiany pracownika. Dzięki metodom Kata zespół jest o wiele bardziej zmotywowany, uczestniczy w procesie doskonalenia i wspólnie dąży do celu: rozwoju organizacji.

Możesz również polubić…