Zarządzanie Wizualne – na czym polega i do czego się je wykorzystuje?

By móc skutecznie wdrożyć metodologię Lean w swojej firmie, należy prawidłowo posługiwać się jej narzędziami. Bez wątpienia jedną z takich metod jest narzędzie zarządzania wizualnego. Jest to nie tylko skuteczna technika sama w sobie, ale dzięki zarządzaniu wizualnemu jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjał narzędzi odchudzonego zarządzania. Na czym polega stosowanie zarządzania wizualnego podczas wdrażania narzędzi Lean?

Czym jest Visual Management?

Wizualne zarządzanie obejmuje narzędzia, mające za zadanie ułatwić zarządzenie procesami, zapobiec występowaniu błędów, poprawienie ich przejrzystości. W skrócie mogą do tego posłużyć takie techniki jak tablica wizualna, wykresy, różne oznaczenia stanowisk pracy i instrukcje ich dotyczące, tablice cieni itp. Tym, co wyróżnia metody zarządzania wizualnego to ich jednoznaczność. Przedstawienie w formie graficznej umożliwia sformułowanie komunikatu, który będzie zrozumiały dla każdego i interpretowany w ten sam sposób.

Jako najczęstsze narzędzia wizualnego zarządzania używa się:

  • tablice
  • harmonogramy
  • wykresy i tabele
  • oznakowania świetlne
  • drogowskazy
  • monitory lub ekrany
  • instrukcje

Do czego możemy wykorzystać metody zarządzania wizualnego?

Narzędzia wizualnego zarządzania sprawdzą się bardzo dobrze podczas wdrażania wszelkich standaryzacji w miejscu pracy, np. organizacji linii produkcyjnej zgodnie z wymaganiami BHP, oznakowania sprzętów medycznych i dróg transportowych. Tablica wizualna Kanban to z kolei skuteczny element zarządzania wizualnego do rozdzielania zadań wśród pracowników i kontrolowania zarządzania czasem czy tworzenia harmonogramów pracy. Rozrysowane tablice stanów maszyn są za to przykładem zarządzania wizualnego w parku maszyn.

Dlaczego warto wdrożyć zasady zarządzania wizualnego?

Co ważniejsze, zarządzanie wizualne pozwala ustandaryzować procesy i środowisko pracy. Jest to pierwszy, niezbędny krok podczas wdrażania szczupłego zarządzania w swojej firmie. Dopiero gdy określimy i wdrożymy standardy pracy, możliwe jest zastosowanie bardziej zaawansowanych narzędzi zarządzania Lean. Przy pomocy metod wizualnych przyuczenie nowego pracownika w jego obowiązki jest o wiele łatwiejsze. Pozwala mu szybciej się zaaklimatyzować na nowym stanowisku pracy.

Możesz również polubić…