Wystąpienia publiczne – czy zawsze muszą być tak stresujące?

Prezentacja publiczna — niezależnie od tego, czy dotyczy wystąpień publicznych przed obcymi ludźmi, czy w gronie współpracowników to dla niejednego prawdziwy koszmar i powód do stresu. Jak oswoić temat wystąpień publicznych? Jak zostać dobrym mówcą?

Dlaczego tak wiele osób nie lubi wystąpień publicznych?

Umiejętności wystąpień publicznych są niezbędne w wielu zawodach takich jak prezenterzy, aktorzy, trenerzy, nauczyciele czy menedżerowie. Tak naprawdę jednak każdy z nas może stanąć przed koniecznością przemawiania przed większą ilością osób. Jeśli nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, możemy czuć spory dyskomfort ze świadomością, że jesteśmy obserwowani przez spore grono ludzi, którzy słuchają pilnie naszych słów. Tymczasem prezentacja publiczna to zdolność jak każda inna i skuteczny kurs wystąpień publicznych pomoże z pewnością poczuć się pewniej w roli prelegenta. Podczas szkolenia wystąpienia publiczne nauczymy się przede wszystkim panować nad naszą mową ciała i poprawić dykcję, czyli to, co przypawa przeważnie najwięcej problemów. Tym jednak co jest najważniejsze, jest nabycie pewności siebie i przełamanie psychicznej bariery, będącej często największą przeszkodą.

Jakich zasad wystąpień publicznych warto przestrzegać?

Wygłaszając wystąpienia publiczne, warto przestrzegać kilku zasad, które zwiększą naszą szansę na sukces. Podstawą idealnego wystąpienia publicznego jest dobre przygotowanie się. Treść powinna tworzyć logiczny ciąg i zawierać wszystkie elementy dobrze skonstruowanej wypowiedzi, czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Kolejnym ważnym elementem tworzenia scenariuszy wystąpienia publicznego jest solidny research. Sprawdzaj źródła, na których się opierasz. Podając nieaktualne lub niesprawdzone dane, nie tylko wprowadzasz swoich słuchaczy w błąd, ale i ryzykujesz utratę zaufania. Bądź dobrze przygotowany, pozostając jednocześnie elastycznym — podczas prowadzenia prezentacji publicznych trzeba umieć się dostosować do swojej publiczności. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka wariantów przygotowanego wystąpienia, zamiast trzymać się sztywno jednego scenariusza.

Sztuka prezentacji to nie tylko sama wypowiedź. Równie ważne jest to, w jaki sposób zaprezentujemy się naszym słuchaczom. Przygotowując się do wystąpienia publicznego, należy również zwrócić uwagę na nasz strój. Kluczem jest zdrowy balans. Niekoniecznie musi być to sztywny garnitur czy garsonka, tworzące sztuczny dystans między mówcą a odbiorcami. Jednak zbyt nieformalny strój albo niestaranne, wygniecione ubranie mogą z miejsca skreślić nas w oczach słuchaczy i podważyć nasz autorytet.

Możesz również polubić…